SAÇ EKİMİ SONRASI

Esteviva Güzellik Merkezi -  Esteviva Hair Clinic  - Van'da Saç Ekimi

Saç ekiminden sonra yapılması gereken kurallar ve öneriler nelerdir? Bu konu hakkında doktorunuz ayrıca sizleri bilgilendirecektir.

Hasta saç ekiminden sonra doktor tarafından bilgilendirilir. Hasta verilen bilgilere uyulması halinde saç ekimi işleminde 100% sonuç alınır

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda birkaç olmazsa olmaz kuralı burada belirtmek isteriz. Bunun dışında uyulması gereken hususlar doktorunuz tarafından size bildirilecektir. Bazı özel uygulamalar gerektiren saç ekimi sonrası dönemin sıkıntısız şekilde atlatılması ve en kısa zamanda yeni saçlarınıza kavuşmak için verilen ilaçların düzenli kullanılması ve önerilen uygulamaların gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır.


Şaç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken

birkaç husus vardır.


Sizi terletecek, yoracak ve sürekli duş almanıza sebep olacak ağır işlerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca terleme sebebiyle saç kökleri de zarar görecek ve sağlıklı şekilde uzayamayacaktır. Stresli gergin ortamlardan uzak durmanız gerekir. Çünkü stres saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Saçlarınızı özellikle stres sebebiyle kaybetmiş biriyseniz, saç ekiminden sonra kesinlikle stresli ortamlarda bulunmayınız.

Saç ekiminden sonra birkaç gece cinsel ilişkiden uzak durmanız gereklidir.

Saç ekiminden sonra antibiyotik kullanmanız gerekeceği için kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol doğrudan kan yolu ile dolaşım sisteminize karışacağından yeni ekilen saçlarınız için zararlı olacaktır.

Saç ekiminden sonra kısmen ağrı ve yorgunluk hissetmeniz mümkündür. Verilen lokal anestezi sebebiyle gerginlik te yaşanabilir. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmanız halinde birkaç gün içinde bu şikayetleriniz tamamen ortadan kalkacaktır.

İlk birkaç gün mümkün olduğunca sırt üstü yatmanız ve uygulama yapılan alanla hiçbir şeyi temas ettirmemeniz gerekir. Eğer uygulama başınızın arka tarafına da yapıldı ise yüz üstü yatmanız gerekmektedir.

Saç ekiminden sonra ekim yapılan alanın üstüne yatmanız halinde ödem yaşanabilir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Birkaç gün içinde bu şişlikler ortadan kalkacaktır.

Saç ekiminin ertesi günü ensenizin saç alınan bölgesine konulan bandajın çıkarılarak pansuman yapılması gerekir. Bundan sonra alın bölgenize bir bandaj takılarak ödemin başınızdan alnınıza ve gözlerinize inmesi engellenmiş olacaktır.

Saç ekiminden sonraki 2. Günden itibaren artık ekim yapılan alana herhangi bir uygulama yapılmaz. Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaç ve solüsyonların kullanılması gerekir.


Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün Yapılması Gerekenler

> İlk gün kesinlikle saçlar yıkanmamalıdır. İkinci gün hastaneye giderek ense bölgenize pansuman yaptırmanız gerekir. Saçların yıkanması ise ancak 3. günden sonra tavsiye edilir. Daha önce yıkama yapılırsa, saç ekiminden istenilen sonucun alınması zorlaşacaktır.


İlk üç gün mümkün olduğunca güneşe çıkmamanız gerekir. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa başınızı sıkmayacak yumuşak kumaştan yapılmış bir şapka ile çıkmanız tavsiye edilir.


Saç ekilen bölgenin hiçbir yerle temas etmemesine ve darbe almamasına özen gösterilmesi şarttır.


İlk 3 günde sigara, kahve, çay ve alkol tüketiminden kaçınmak lazımdır. Bunlar doğrudan kana karışan ve uyuşturucu yada uyarıcı içeriği olan maddeler olduğundan yeni ekilen saç kökleriniz bundan çok çabuk etkilenecektir.


Saç Ekimi Sorrası 15 Gün Boyunca 

Saç ekimi yapılan bölgenin en az 15 gün kesinlikle güneş ışınlarından ve yağmurdan korunması gerekir. Çok sıcak veya çok soğuk ortamlara girmemek, sıcak veya soğuk su yerine ılık suyla yıkanmak, hamam, sauna, havuz ve denizden uzak durmak gereklidir. Böyle yerler ayrıca enfeksiyon riskinizi de artıracağından operasyonun başarı ihtimalini düşürür.


İlk 3 gün boyunca yıkamadığınız başınızı 3.günden itibaren 15 gün boyunca her gün PH değeri 5.5 olan, anti bakteriyel ve kimyasal içeriği az olan şampuanlarla yıkamanız şarttır. Bu tür şampuanlar kafa derinizdeki bakteri ve mikropları öldürerek saç köklerinin gelişmesini sağlayacaktır.


Saç ekiminden bir hafta kadar sonra kafa derinizdeki izler geçer, kabuklanmalar dökülür. Operasyon sırasında oluşan kesiler veya yara izleri tamamen geçecektir. Bunun için endişelenmenize gerek yoktur.


Operasyondan sonraki günlerde saç köklerinin alıntığı kısımlarda küçük kızarıklıklar veya sivilcelenmeler görülebilir. İlaçlarınızı düzenli kullanmanız ve hijyeninize dikkat etmeniz halinde, bunlar bir süre sonra geçecektir.


Saçların 3 günden sonra ilk defa yıkanacağı zaman, uygulama yapılan merkezde yıkanması tavsiye edilir. Bu hem operasyon sonrası kontrolü sağlar hem de kullanılan malzemeler profesyonel olduğundan yıkama işlemi sorun yaratmaz.


Saç ekiminden sonra kullanmanız için verilen özel solüsyon düzenli ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle ilk 15 gün kullanılması çok önemlidir. Bu sürede günde bir veya iki kere parmak uçları ile uygulanacak bu losyon, yaklaşık 45 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalı ve akabinde kafa derisi PH 5.5 olan anti bakteriyel bir şampuanla yıkanmalıdır. Yıkama yapılırken yumuşak hareketlerle ve masaj şeklinde uygulama gerçekleştirilmelidir.


Operasyondan sonra yapmanız gereken her şey size tek tek anlatılacak ve gösterilecektir.


Yıkama yapılmaya başladıktan yaklaşık bir hafta sonra ekilen bölgedeki teller dökülmeye başlar. Bunu görünce paniklemenize veya saç ekiminin işe yaramadığını düşünmenize gerek yoktur. Bu doğal bir süreçtir. Operasyondan birkaç ay sonra derinin 1.5 cm altına kadar yerleştirilen köklerden yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır.


Saç ekimi yapıldıktan sonra 10. günden itibaren kafa derisinde meydana gelen kabuklanmalar dökülmeye başlar. Eğer cilt yapınız sebebiyle bu dökülme gecikirse yıkanırken yumuşak masaj hareketleri ile bunu kolaylaştırabilirsiniz.


Saç ekiminden sonra ekim yapılan bölgeniz temiz ve hijyenik olması çok önemlidir. Saç derisinde kaşıntılar meydana geldiyse bunu doktorunuza bildirerek bir ilaç tavsiye etmesini isteyiniz. Ekim yapılan bölgeye jöle, sprey, briyantin gibi maddelerin kesinlikle uygulanmaması gerekir.


Saç ekiminden sonraki birkaç ay boyunca saç kurutma veya şekillendiricileri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü fön veya kurutma makinesinden çıkan sıcak hava ekim yapılan köklere zarar vermektedir. Mümkün olduğunca havlu ile kurutma yapılması tavsiye edilir.


Saç ekiminden sonraki 1- 1.5 yıl boyunca saçlarınızın sağlıklı kalması ve uzaması için gerekli özeni azami oranda göstermeniz gereklidir. Kimyasal içeriği düşük şampuanlar kullanmanız, saçlarınız çıkmaya başladıktan sonra buna güvenerek tedbiri elden bırakmamanız, temizliğe özen göstermeniz, saçlarınızı ve saç derinizi etkileyecek her türlü maddeden ve sert hareketten kaçınmanız gerekir.


Saç ekimi estetik kaygılarla gerçekleştirilse dahi tıbbi bir uygulamadır. Bu yüzden saç ekimi yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmanız ve bu konuda uzman bir uygulama merkezi bulmanız gerekir. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılamanız mümkün olmadığı gibi para kaybına uğrar hatta sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle saç ekimi sonraki dikkat edilmesi gerekenler hususunda doktorunuzu can kulağıyla dinlemeniz, verdiği ilaçları düzenli kullanmanız, tavsiyelerine uymanız ve düzenli olarak kontrole gitmeniz gerekir. Operasyondan sonra yaşadığınız sorunlarda kendi kendinize çözüm üretmek yerine doktorunuzla iletişime geçerek, söyleyeceği uygulamaları yapmanız en doğrusudur.


Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler, en az operasyon kadar önemlidir. Maddi ve fiziki külfete girerek yaptırdığınız saç ekiminden beklediğiniz sonucu almanız için kurallara uymanız ve özenli davranmanız halinde eski saçlarınıza kavuşmamanız için hiçbir sebep yok.


Blog
Bahçivan Mahallesi Yüzbaşıoğlu 1. Sokak Bozoğlu İş Merkezi Kat:2 No:27
  • 05546246565
  • 0546 684 48 43
  • info@esteviva.com.tr
Copyright © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcıları bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Vanda Sac,sakal ekimi

Van'da Saç Ekimi

Vanda güzellik merkezi

Hemen Ara
Whatsapp İletişim
Online Randevu
Harita